Part Number: 652989
The Graco Husky 3300 air-operated diaphragm pump features a stall-free low pulsation air valve which provides a smooth and rapid changeover.
| Balls | PTFE |
|---|---|
| Centre Section | Polypropylene |
| Diaphragms | PTFE/EPDM 2-Piece |
| Fluid Section | Stainless Steel |
| Power | Air |
| Fluid Inlet | 3" |
| Fluid Outlet | 3" |
| Air Inlet | 3/4" |
| Flow Rate | 1060 LPM |
| Max Pressure | 6 Bar |
| Max Solids | 12.7mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 3300 |
| Part Number | 652989 |
| Pump Code | 3300S | SS/PT/PT/A |