Part Number: 659833
The Graco Husky 3300 air-operated diaphragm pump features a stall-free low pulsation air valve which provides a smooth and rapid changeover.
| Balls | G.E.T. (Graco Engineered Thermoplastic) |
|---|---|
| Centre Section | Aluminum |
| Diaphragms | G.E.T. (Graco Engineered Thermoplastic) |
| Fluid Section | Stainless Steel |
| Power | Electric |
| Fluid Inlet | 3" |
| Fluid Outlet | 3" |
| Air Inlet | 0.375" |
| Flow Rate | 567 LPM |
| Max Pressure | 5 Bar |
| Max Solids | 12.7mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 3300 |
| Part Number | 659833 |
| Pump Code | 3300S-E A04AS51GEGEGEBN |