Part Number: 660039
The Graco Husky 3250 is a heavy-duty, 3-inch air-operated diaphragm pump designed for high-flow industrial applications. It is renowned for its durability in corrosive environments and its ability to handle viscous materials.
| Balls | G.E.T. (Graco Engineered Thermoplastic) |
|---|---|
| Centre Section | Polypropylene |
| Diaphragms | PTFE/Santoprene 2-Piece |
| Fluid Section | Stainless Steel |
| Power | Air |
| Fluid Inlet | 3" |
| Fluid Outlet | 3" |
| Air Inlet | 3/4" |
| Flow Rate | 927 LPM |
| Max Pressure | 8 Bar |
| Max Solids | 9.5mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 3250 |
| Part Number | 660039 |
| Pump Code | 3250S-PP01AS2GEGEPSPT |