Part Number: 653511
The Graco Husky 2200 air-operated diaphragm pump features a single-piece polypropylene centre section for increased reliability and chemical compatibility, plus a patented, high-reliability modular air valve that is online serviceable. This diaphragm pump is designed with a reinforced frame for improved reliability and will help to eliminate fluid leakage.
| Balls | PTFE |
|---|---|
| Centre Section | Polypropylene |
| Diaphragms | PTFE/EPDM 2-Piece |
| Fluid Section | Polypropylene |
| Power | Air |
| Fluid Inlet | 2" |
| Fluid Outlet | 2" |
| Air Inlet | 3/4" |
| Flow Rate | 757 LPM |
| Max Pressure | 8 Bar |
| Max Solids | 9.5mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 2200 |
| Part Number | 653511 |
| Pump Code | 2200P | P2 | PP/PT/PT/A |