Part Number: 656035
The Graco Husky 2150 air-operated diaphragm pump features a stall-free low pulsation air valve which provides a smooth and rapid changeover.
| Balls | PTFE |
|---|---|
| Centre Section | Aluminum |
| Diaphragms | PTFE/Polychl 2-Piece |
| Fluid Section | Polypropylene |
| Power | Electric |
| Fluid Inlet | 2" |
| Fluid Outlet | 2" |
| Air Inlet | 0.375" |
| Flow Rate | 378 LPM |
| Max Pressure | 6 Bar |
| Max Solids | 6.3mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 2150 |
| Part Number | 656035 |
| Pump Code | 2150P-E | A16AP2PPPTPTPT |