Part Number: 25A017
The Graco Husky 1590 air-operated diaphragm pump features a patented, high-reliability closed centre air valve that is online serviceable and an epoxy-coated air section for tough environmental conditions.
| Balls | 316 Stainless Steel |
|---|---|
| Centre Section | Aluminum |
| Diaphragms | PTFE Overmold |
| Fluid Section | Aluminum |
| Power | Air |
| Fluid Inlet | 1-1/2" |
| Fluid Outlet | 1-1/2" |
| Air Inlet | 1/2" |
| Flow Rate | 379 LPM |
| Max Pressure | 8 Bar |
| Max Solids | 4.8mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 1590 |
| Part Number | 25A017 |
| Pump Code | 1590A-PA01AA1SSSDPOPT |