Part Number: 654546
The Graco Husky 15120 air-operated diaphragm pump features a stall-free low pulsation air valve which provides a smooth and rapid changeover. The one-piece centre section eliminates leaks and reduces maintenance on Husky pumps when compared to other diaphragm pumps.
| Balls | PTFE |
|---|---|
| Centre Section | Polypropylene |
| Diaphragms | PTFE/EPDM 2-Piece |
| Fluid Section | PVDF (Kynar) |
| Power | Air |
| Fluid Inlet | 1-1/2" |
| Fluid Outlet | 1-1/2" |
| Air Inlet | 1/2" |
| Flow Rate | 454 LPM |
| Max Pressure | 8 Bar |
| Max Solids | 6.3mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 15120 |
| Part Number | 654546 |
| Pump Code | 15120F | F2 | PV/PT/PT/PT |