Part Number: 649384
The Graco Husky 1050 air-operated diaphragm pump features a stall-free low pulsation air valve which provides a smooth and rapid changeover. The one-piece centre section eliminates leaks and reduces maintenance on Husky pumps when compared to other diaphragm pumps.
| Balls | PTFE |
|---|---|
| Centre Section | Polypropylene |
| Diaphragms | PTFE/EPDM 2-Piece |
| Fluid Section | PVDF (Kynar) |
| Power | Air |
| Fluid Inlet | 1" |
| Fluid Outlet | 1" |
| Air Inlet | 1/2" |
| Flow Rate | 189 LPM |
| Max Pressure | 8 Bar |
| Max Solids | 3.2mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 1050 |
| Part Number | 649384 |
| Pump Code | 1050F-PP01AF1PVPTPTPT |