Part Number: 650022
The Graco Husky 1050 air-operated diaphragm pump features a stall-free low pulsation air valve which provides a smooth and rapid changeover. The one-piece centre section eliminates leaks and reduces maintenance on Husky pumps when compared to other diaphragm pumps.
| Balls | PTFE |
|---|---|
| Centre Section | Aluminum |
| Diaphragms | PTFE/Santoprene 2-Piece |
| Fluid Section | Polypropylene |
| Power | Electric |
| Fluid Inlet | 1" |
| Fluid Outlet | 1" |
| Air Inlet | 3/8" |
| Flow Rate | 159 LPM |
| Max Pressure | 4 Bar |
| Max Solids | 3.2mm |
| Brand | Graco |
|---|---|
| Family | Husky |
| Product Type | Pump |
| Pump Type | Diaphragm |
| Range | Husky 1050 |
| Part Number | 650022 |
| Pump Code | 1050P-E | PP/PT/PS/4B |